امتیاز کاربران

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

دیدگاه یک سرمایه دار در مورد آموزش
هم اکنون یکی از بدترین بحران های اقتصادی در طول تاریخ آمریکا را تجربه می کنیم. بحرانی که می تواند نه تنها خود ما بلکه فرزندان و نوادگان ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. تاکید بر این نکته ضروری است که آنچه در دگرگونی اقتصادی امروز، با آن روبرو هستیم تنها یک اختلال اعتباری و مالی نیست، بلکه بحرانی جدی است که پیکره نظام سرمایه داری را به کلی در بر گرفته است. همانطور که سنت برنارد به ما هشدار می دهد: «جهنم پر از نیت ها و تمایلات خوب است». متأسفانه امروزه در آمریکا نیت خوب جای تصمیمات آگاهانه را گرفته است. با کمی تعمق درباره ساده لوحی وحشتناکی که در دیدگاه رهبران ما نسبت به وضعیت اضطراری اقتصاد امروز، وجود دارد به وضوح متوجه این موضوع می شوید. به این ترتیب بسیاری از ما به واسطه آنچه که دولت و رهبران اقتصادی ما در جریان بوجود آوردن این بحران و جبران خسارات آن انجام داده اند، متحمل زیان هایی خواهیم شد.
‏به واقع، این امر چیزی جز یک تراژدی نیست و تلاش های صورت گرفته توسط افرادی همچون رونالد ریگان در جهت تقویت دلار و گسترش نظام سرمایه داری و بازار آزاد، هم اکنون به دست سیاستمداران و بروکرات هایی که بیش از رهبری به دلالی تمایل دا رند، از بین رفته است. همچنین، مسیرهای سرمایه داری و بازارهای آزاد به واسطه موجی از عوام فریبی های سوسیالیستی محو شده اند. امروزه دولت آمریکا عملأ بزرگترین موسسات مالی و اعتباری و همین طور بزرگترین شرکت های بیمه کشور را در تصاحب خود دارد و به زودی اکثریت سهام شرکت هایی که با مشکل روبرو شده اند را نیز تصاحب خواهد کرد، زیرا این شرکت ها بر اساس الزامات قانونی، مانند ارزیابی مداوم ارزش بازار شرکت ها، چاره ای جز فروش دارایی های تحت تملک خود به دولت ندارند.
اما تراژدی بزرگتر نسبت به بحران اقتصادی، یا حتی نسبت به تنزل نظام سرمایه داری- که زمانی رونق چشمگیری را برای مردم آمریکا به بار آورد- این است که درصد بسیار کمی از ما به درستی متوجه این رویداد و علت وقوع آن شده ایم و به همین ترتیب نمی دانیم که برای حفاظت از خود و اقتصادمان چه بایا بکنیم. از آنجا که بسیاری از ما این مسائل را درک نمی کنیم، بسیاری از فرصت هایی که امروزه بر ایمان ایجاد می شود به سادگی از دست می روند و بسیاری از چالش هایی که با آنها روبرو هستیم تا مدتها ادامه خواهند داشت.
‏توانایی بسیاری از مردم در درک رویای آمریکا یی- که به زیبایی توسط آبراهام لینکلن اینگونه تعریف شده: «هر آمریکایی باید این فرصت را داشته باشد تا سرنوشت خود را بهتر سازد.»_ به واسطه کمبود شدید آموزش های مالی در کشور، به شدت محدود شده است. یوشع پیامبر در این رابطه به شیوا یی گفته است: «قوم من به واسطه فقدان دانش از بین می روند.»
‏راه حل چیست؟ به چه طریق می توانیم پیکره تحلیل رفته نظام سرمایه داری را احیا کنیم؟ برای جلوگیری از نابود شدن اقتصاد کشورمان چه اقداماتی باید اتخاذ شود؟ پاسخ این پرسش ها همچون بسیاری از راه حل های هوشمندانه و مؤثر، بسیار ساده است؛ آموزش. تنها آموزش است که دانش مورد نیاز برای برطرف ساختن موانع موجود در برابر فرصت ها را تامین می کند. با آموزش است که از محدودیت های «نیت خوب» گذر کرده و به یک واقع گرایی یا عمل گرایی آگاهانه و مؤثر که تنها حاصل دانش و شناخت است، دست پیدا می کنیم.
‏برای بسیاری از مردم عامل حیاتی در رسیدن به زندگی خوب و لذت بردن از امنیت مالی، درک نظام موجود و چگونگی بکارگیری آن است، تا از این طریق از هوش مالی برخوردار شوند و همانطور که رابرت به خوبی به آن اشاره می کند «هوش مالی خود را ارتقاء دهند». این امر به صورت یک فرآیند در تمام طول زندگی ادامه خواهد یافت. برای شرکت کردن در این فرآیند لازم نیست که یک نابغه باشید، تنها باید آماده باشید، اراده کنید و قادر به یادگیری باشید.
‏دانش مفید و کاربردی در مورد مباحث مالی و اقتصاد، چیزی نیست که بتوان آن را به صورت مطلق به دو حالت قبولی یا مردودی تفکیک کرد. نمی توان گفت که شما از آن کاملآ آگاه هستید و یا هیچگونه اطلاعی از آن ندارید. این مبحث، فرآیندی دو جانبه متشکل از یادگیری و بکارگیری دانش در مورد پول، مسائل مالی و اقتصاد است و همچنین چگونگی تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی روزمره شما به واسطه این عوامل و روش های مواجهه با آنها را در بر می گیرد. هر چه میزان آگاهی شما بیشتر باشد از آمادگی بهتری برای رسیدن به موفقیت برخورد ار خواهید بود. همچنین به هر اندازه هوش مالی شما بالاتر باشد، عملکرد مالی قوی تری خواهید داشت.
‏با وجود آنکه اعداد و برگه های حاوی جداول و ارقام مسلما جزئی از آموزش مالی هستند، اما اینها تمام آموزش مالی نیستند. آموزش مالی نیازمند شناخت کامل از چگونگی عملکرد کسب و کار و دولت است (و یا در برخی موارد نیازمند شناخت کامل از چگونگی عدم کارآیی کسب و کار و دولت است). از سوی دیگر آگاهی داشتن درباره تاریخ، علوم انسانی و طبیعت انسان، هنر، علوم، موسیقی و مکانیک، در کنار دیگر موارد، از ملزومات آموزش مالی می باشد. برای آنکه شهروندی کامل، سالم، و کاملآ آماده باشیم نیازمند آموزشی جامع هستیم که تنها بر اعداد و جداول تکیه نکرده و ماهیت کلی و روح موضوع را نیز مورد بررسی قرار دهد.
‏چنانچه استعدادهای خدادادی خود را بطور کامل پرورش دهید، تمام آموزش ها ارزشمند خواهند بود و می توانند مفید واقع شوند. چنانچه مردم می خواهند توانایی بالقوه خود را درک کنند و خود مسئولیتی به عهده بگیرند و از این مهلکه ای که در آن هستیم با موفقیت خارج شوند، توجه به«آموزش» امری کاملا حیاتی و ضروری است.
‏به همین خاطر است که تلاش های رابرت کیوساکی- در جهت ایجاد آموزش های مالی برای افرادی که می خواهند زندگی شان را تغییر داده، به امنیت مالی دست یابند و منابع خود را برای تحقق بخشیدن به زندگی رویایی شان بهبود بخشند- را تحسین می کنم. خواندن این اثر شگرف توسط شما به این معنا است که در مسیری صحیح به سوی بهبود بخشیدن خود و کشور خود قرار گرفته اید. و درست به همین دلیل است که شما را نیز تحسین می کنم. از این کتاب لذت ببر ید- همانطور که من از آن بسیار لذت بردم- و شاید این کتاب بخش دیگری از فرآیند کسب دانش و شناخت باشد که در تمام طول زندگی با شما همراه خواهد بود.
‏استیو فوربز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 1.00 (1 نظر)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در عصر تغيير، تدبير امور و مديريت جاي خود را به فراتدبير سپرده است.
مباحثي همچون تفکر استراتژيک، توجه بيش از پيش به محيط، گستره اطلاعات و ارتباطات، جهاني شدن و رقابت، چالشهاي عديده و پيچيده اي را براي سازمانها پديد آورده است. اميدوارم ارائه مطالب، تجربيات موفق و گردآوري دانش مرتبط با اداره سازمانهاي عصر تغيير بتواند براي دانشجويان، دانش پژوهان علم مديريت و مديران سازمانهاي ايراني برگ سبزي تحفه درويش تلقي گردد و در توسعه و تعالي اين مسير گامی مفيد به حساب آید. بر اين اساس به اشتراک گذاشتن مطالب مرتبط و ارسال اين دست از اطلاعات به هر چه پرمحتواتر شدن اين مجموعه کمک مي نمايد. پس مرا در اين راه ياري نماييد.

اعلامیه ها

در برابر دنیایی که گرفتاری آن مانند خوابهای پریشان شب میگذرد، شکیبا باش.

آمار بازدیدکنندگان

218260
امروز49
روز گذشته101
این هفته49
این ماه728
کل بازدیدها218260
Feed not found.
Feed not found.

روزنامه دنیای اقتصاد | پرمخاطب ترین روزنامه اقتصادی کشور

روزنامه دنیای اقتصاد پر مخاطب ترین روزنامه اقتصادی ایران. روزنامه دنیای اقتصاد به شما قدرت پیش بینی می دهد

تصاویر تصادفی از گالری

Go to top