امتیاز کاربران

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

حتما این مطلب را شنیده یا خوانده اید که اگر بدنبال خراب کردن کاری هستید و یا می خواهید امور سازمان یا واحدی را در سازمان با مشکل مواجه کنید؛ کارهای بزرگ را بدست آدمهای کوچک و کارهای کوچک را بدست آدمهای بزرگ بسپارید.

البته قطعا آدمهای کوچک توان انجام و مدیریت کارهای بزرگ را ندارند اما آدمهای بزرگ ممکن است اصل کار را خراب نکنند اما با بی انگیزگی پیشرفت کار و یا توسعه آن را متوقف کنند.

امروز یکی از دوستان مطلبی را عنوان کرد که ضمن تطبیق با معنی بالا ، خواندن آن خالی از لطف نیست:

نسبت مدیران با سازمانها مانند نسبت خورشید با انسانهاست، خورشید وقتی کم فروغ و در زمانهای طلوع و غروب قراردارد ( مانند مدیر ضعیف و کوچکی که بر سازمان مسلط نبوده و توانائی اداره سازمانهای بزرگ را ندارد) سایه انسانها را غیر واقعی نشان می دهد، در این زمانها سایه انسانهای کوچک بسیار بزرگتر از قد آنها بنظر می رسد، بنابراین امکان ارزیابی صحیح میزان واقعی قد (توانائیها، دانش، مهارت و توفیق در عملکرد) بین انسانها در این شرایط فراهم نخواهد بود و بسته به دوری و نزدیکی به خورشید سایه آنها تعیین می شود.

اما وقتی خورشید در اوج اقتدار و تابش قرار می گیرد و بر زمین مسلط می گردد (مانند مدیر بزرگ، قوی ، همه جانبه نگر، استراتژیست، دانا و مدبر) دیگر کسی نمی تواند با نازیدن به سایه غیر واقعی خود امتیاز بیشتری طلب کند. چراکه در این هنگام سایه همه واقعی می شود.

در بسیاری از سازمانها شرایط به گونه ای پیش می رود که بدلیل عدم توان مدیریتی و بزرگ منشی مدیر ، فرصت طلبان با نزدیکی به وی شرایط را غیر واقعی جلوه داده و بدنبال منفعت طلبی از قبال عدم آگاهی و تسلط بر سازمان برمی آیند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.17 (3 رای)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب تصادفی

فرصت در کسب و کار

23-02-1390

فرصت در کسب و کار

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از انتخاب، زمانی که " موریس هراری" دانشجوی دانشگاه نیویورک خبر مرگ بن لادن را در روز یکشنبه شنید. به خانه رفت و...

ادامه

یلدا

30-09-1391

یلدا

شب و تاریکی ، حتی به بلندای یلدا به صبح و سپیده می رسند، تا امید و نشاط جان تازه ای بگیرند و طرحی نو دراندازند. شب تکریم بزرگان و پاسداری...

ادامه

بررسي تحليلي نقش عوامل آميخته بازاريابي …

15-04-1389

چکیده: با ظهور اينترنت، بخش عظيمي از زندگي بشر دچار تحول گشته است . اين تاثير ، كليه ابعاد گوناگون علمي، يكي از گون ههاي ADSL اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و نظامي...

ادامه
Go to top